Spektrum autyzmu – od diagnozy i terapii do integracji i inkluzji


Cena: 115.00

Autor/Redaktor: Tadeusz Pietras, Dorota Podgórska-Jachnik, Kasper Sipowicz, Andrzej Witusik

Rok: 2022

Tematyka: psychiatria/psychologia/pedagogika specjalna

36 autorów
33 rozdziały
660 stron
ilustracje

 

Monografia Spektrum autyzmu – od diagnozy i terapii do integracji i inkluzji stanowi interdyscyplinarne, rzetelnie przygotowane i wyczerpujące kompendium wiedzy poświęcone epidemiologii, etiologii, diagnozie, terapii, aspektom rodzinnym, społecznym oraz orzecznictwu i regulacjom prawnym spektrum autyzmu.

Naukowcy trzech dyscyplin, medycznej, psychologicznej i pedagogicznej, odwołując się do badań światowych, zaprezentowali problemy osób z ASD oraz złożone zadania, jakie realizują specjaliści wspierając osoby chore i ich rodziny. Szczegółowo zostały one przedstawione w 33 rozdziałach, które podzielono na dwie części odnoszące się do kwestii medycznych i psychologicznych.

Monografia została przygotowana zgodnie z wymaganymi standardami naukowymi i na wysokim poziomie. Porządkuje i poszerza wiedzę na temat spektrum autyzmu. Kierowana jest do specjalistów psychiatrów, psychologów, pedagogów specjalnych oraz studentów tych dyscyplin. Interesująco przedstawione i ważne informacje dotyczące wsparcia i terapii zaburzeń zainteresują również rodziców i opiekunów dzieci z ASD.

Z recenzji dr hab. Iwony Janickiej, prof. Uniwersytetu Łódzkiego

 

­­W jednej pozycji udało się zebrać informacje na temat najnowszych zdobyczy nauki dotyczących zagadnienia autyzmu i przedstawić je w ujęciu historycznym, filozoficznym, pedagogicznym, prawnym, społecznym i klinicznym (od etiologii, przez diagnozę, oddziaływania niefarmakologiczne i farmakoterapię). Podejście takie jest zasadne biorąc pod uwagę niezwykłą złożoność zagadnienia spektrum autyzmu, liczne kierunki i ścieżki badań oraz znaczącą w ostatnich latach ewolucję koncepcji. Jest to książka w pełni poświęcona problemom, z którymi spotykają się osoby z autyzmem, ich lekarze i terapeuci, a także pedagodzy, i wreszcie bliscy; co ważne, mimo niezwykłej rozpiętości poruszanych zagadnień jest pozycją spójną i kompletną.

Po niniejszą publikację powinien sięgnąć każdy, kto chciałby w jednym miejscu odnaleźć wyczerpujący i interdyscyplinarny wachlarz najnowszych zagadnień dotyczących zaburzeń spektrum autyzmu.

Z recenzji dr. hab. n. med. Jakuba Kaźmierskiego, prof. Uniwersytetu Medycznego w ŁodziPrezentowane w książce prace Piotra Rymko pochodzą z kolekcji wrocławskiej Galerii i Pracowni ArtBrut, będącej niekomercyjnym projektem prowadzonym przez Stowarzyszenie „Świat Nadziei” na rzecz twórców z niepełnosprawnością i ntelektualną i zaburzeniami psychicznymi oraz z kolekcji własnej artysty.

Autor/RedaktorTadeusz Pietras, Dorota Podgórska-Jachnik, Kasper Sipowicz, Andrzej Witusik
Rok2022
Tematykapsychiatria/psychologia/pedagogika specjalna
ISBN978-83-62182-99-2
FormatB5
Liczba stron660
Oprawamiękka
Waga1200 gram