Wiktoria, Scarlett zza Buga


Cena: 39.00

Autor/Redaktor: Anna Kuźma

Rok: 2021

Tematyka: Wspomnienia

Skutkami burzliwych, wojennych czasów były zawsze liczne ludzkie tragedie, niezależnie od tego, czy ukazywano je jako literacką fikcję, czy fakty historyczne. Podobnie, losy bohaterki tej książki, Wiktorii porównywane do losów tej fikcyjnej Scarlett, obfitują w niekończący się strumień skomplikowanych, niepopularnych postaw, wynikających z okoliczności trwającej wojny jak i tych, będących jej następstwem.

Rzeźbiona rylcem ciężkich doświadczeń osobowość Wiktorii, przeciętnej rzec by można młodej kobiety, nabywa cech postaci charakteryzującej się niezłomnością w przezwyciężaniu trudności związanych ze specyfiką zabużańskiej tradycji, realnym zagrożeniem utraty życia ze strony band ukraińskich, udręką wojenną i repatriancką podróżą ze Wschodu na Zachód.

Na tle wojennej zawieruchy, łamiącej życie jednostek i zmuszającej ludność do tułaczego życia, Wiktoria niczym rozbitek na wzburzonym morzu chwyta ster życia w swoje ręce i dryfuje w nadziei, że dotrze wreszcie do laguny spokoju i dobrobytu, czym wydaje się jej zachodni brzeg tego „suchego” lądu.

Nic to, że ląd ten jest czasem grząski i niepewny, a stopa na nim postawiona niekiedy natrafia na ostre raniące ją kamienie. Bohaterka już wie jak stąpać pomiędzy niebezpiecznymi wirami, aby zawalczyć o kawałek należnego jej szczęścia.

Czy taki kierunek wędrówki po krętych ścieżkach Ziemi Obiecanej, jaką były tereny powojennej zachodniej Polski, okazał się dla bohaterki tej książki właściwym wyborem, gdy podążała nim przez swoje blisko stuletnie życie?


O Autorce

Autorka książki, Anna Kuźma, należy do pierwszego pokolenia dzieci urodzonych na Ziemiach Zachodnich, zaludnianych przez zabużańskich osadników z Kresów Wschodnich od roku 1945 tuż po zakończeniu II Wojny Światowej. Jest certyfikowaną psychoterapeutką Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Kształciła się w zakładzie Terapii Rodzin na Uniwersytecie Jagiellońskim im . Mikołaja Kopernika w Krakowie oraz na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zdobyła Certyfikat Europejski oraz Certyfikat Psychoterapii Pozytywnej w Wiesbaden w Niemczech.

Książka to literacki debiut Autorki powstały w wyniku potrzeby serca i spełnienia nałożonej na siebie powinności ocalenia od zapomnienia unikatowych doświadczeń ludności zabużańskiej ciężko doświadczonej przez skomplikowane i burzliwe historyczne wydarzenia na Kresach Wschodnich Polski.

Choć książka ta zawiera obszerne wątki biograficzne dotyczące matki autorki, to wzbogacona jest o psychologiczną analizę jej osobowości, a także zawiera opis skomplikowanych oraz emocjonalnie ambiwalentnych relacji matka–córka, o słodko-gorzkim wydźwięku. W mozaikę złożoną ze strzępów wspomnień Jej matki wkomponowują się również autobiograficzne wątki dotyczące samej autorki i jej odważny sposób odsłaniania się ze swoimi słabościami, do których wypracowała dystans. Autorka posługuje się wiedzą psychologiczną, kierując uwagę Czytelnika ku egzystencjalnym aspektom życia ludzkiego, sensu istnienia i umierania. Wątek dotyczący starości i jej trudnych aspektów oparty jest na specjalistycznej wiedzy Autorki, na jej osobistych przeżyciach oraz na podstawie zdobytego doświadczenia w zawodzie psychoterapeuty.

Autor/RedaktorAnna Kuźma
Rok2021
TematykaWspomnienia
ISBNISBN 978-83-62182-97-8
FormatA5
Liczba stron220
Oprawamiękka
Waga300